Orzeźwiające frappe z arbuza, aloesu i mięty

Orzeźwiające frappe z arbuza, aloesu i mięty

W dzisiejszym poście przygotowałam przepis na orzeźwiające frappe z arbuza, aloesu i mięty. Co prawda ostatnimi dniami pogoda nie zachwyca ani w Polsce, ani na Bali (cały lipiec pada, choć pora sucha powinna już dawno zawitać w nasze strony). Pomysł na frappe zaczerpnęłam od Ibu Wayan, która prowadzi Wayan Coconut Juice Bar w Penestenan – Ubud. Dodatek pokruszonego lodu sprawi, że napój będzie doskonale chłodził – kiedy już w końcu zawitają do nas upały 🙂

Przed wizytą u Ibu Wayan, nie wiedziałam, że miąższ aloesu można użyć również jako elementu soków, smoothie i frapppe. Zanim zrobiłam i wypiłam swój pierwszy napój z aloesem, zrobiłam mały research, czy aby napewno można go spożywać bez negatywnych efektów ubocznych. Na obecnym etapie nie ma potwierdzonych badań, które podsumowywałyby korzyści i zagrożenia dot. spożywania miąższu aloesu przez człowieka. Najważniejszym etapem w przygotowaniu miąższu aloesa jest usunięcie skórki i żółtego soku-wydzieliny, która znajduje się pod skórą i zostaje uwolniona podczas obierania. Wydzielina to związek zwany aloina, który ma silne właściwości przeczyszczające. Wielu producentów soków z aloesu do przygotowania soku używało nie tylko miąższu ale również skórki, dzięki czemu przypisywało się sokom z aloesu właściwości odchudzające.

Orzeźwiające frappe z arbuza, aloesu i mięty - Smaki Indonezji

Orzeźwiające frappe z arbuza, aloesu i mięty

[recipe-foody] Ilość porcji: 1-2
Czas przygotowania: 5 min
Czas gotowania: 5 min
Czas całkowity: 10 min

Składniki:
• 50g obranego miąższu aloesa
• Kilka kawałków dojrzałego arbuza bez pestek
• Garść listków mięty (umyta, wysuszona)
• Pokruszony lód

Przygotowanie:
• W jaki sposób obrać liście aloesu? Według mnie, najwygodniej obieraczką do warzyw. Najpierw usuwając kolce po boku a następnie wierzchnią warstwę liścia. Następnie całość za pomocą łyżki oddziela się od dolnej warstwy. Aby upewnić się, że żółty sok nie dostanie się do napoju, warto owinąć miąższ ręcznikiem papierowym a następnie opłukać go pod bierzącą wodą i ponownie wytrzeć.
• Do blendera wrzuć lód i pokrusz go na drobne kawałeczki.
• Następnie dodaj miąższ aloe vera (aloes zwyczajny), miąższ arbuza i garść mięty.
• Zmiksuj całość razem aż wszystko się połączy.
• Przelej do wysokiej szklanki lub kieliszka i gotowe!

Na zdrowie!
[/recipe-foody]

Proponowane Orzeźwiające frappe z arbuza, aloesu i mięty doskonale sprawdzi się również jako koktajl w wersji alkoholowej z dodatkiem wódki, rumu, wina musującego lub martini.

Wraz z tym przepisem, zarówno sobie jak i Wam życzę powrotu lata i dużo słońca! 🙂Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *