Ubud Food Festival 2019 – „Spice Up The World”

Ubud Food Festival 2019 – „Spice Up The World”

W dniach 26–28 kwietnia 2019 r. najwybitniejsi indonezyjscy szefowie kuchni, restauratorzy, fotografowie żywności, gawędziarze, naukowcy i aktywiści zbiorą się na Bali na Ubud Food Festival, wspieranym przez lokalną markę ABC. 

Ubud Food Festiwal odbywa się już po raz piąty. W tym roku, wiodąca impreza kulinarna Indonezji będzie świętować różnorodność narodu, eksplorując wyspiarską kuchnię i jej różnorodność kulinarną. Dlaczego pomimo niezwykłego bogactwa kulinarnego, w porównaniu z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej, Indonezja pozostaje daleko w tyle? Na ten i inne pytania będę szukać odpowiedzi podczas tegorocznego festiwalu.

Ubud-Food-Festival-2019-Spice-Up-The-World-Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Przyprawy-Indonezja
Image Credit: Anggara Mahendra. Masterclass: Street Food Photography. Festival Hub @ Taman Kuliner

CZAS ZMIAN – UBUD FOOD FESTIVAL 2019

Kulinarne dziedzictwo Indonezji ma do zaoferowania odwiedzającym niezliczona ilość przypraw, smaków i aromatów. Podczas gdy te pierwsze pozostają niezmienne i autentyczne (w dalszym ciągu, całe szczęście!), coraz to nowe indonezyjskie restauracje otwierają swoje drzwi na obcej ziemi szybciej niż kiedykolwiek wcześniej (w tym także u nas w Polsce).

Głodni nowych doznań poszukują indonezyjskiego jedzenia, które intryguje złożonością i głębią smaku. Jedzenie typu street-food przyciąga podróżnych z całego świata. Na Jawie i Bali otwierają się nowe, światowych standardów restauracje, takie jak Kaum – Potato Head, Nusantara – Locavore i inne, które również serwują regionalne potrawy. Celem festiwalu jest promocja wspaniałej kuchni archipelagu i przybliżenie jej szerszej publiczności. „Wiemy, że indonezyjskie jedzenie nie jest tak znane za granicą, jak kuchnie kuzynów z Azji Południowo-Wschodniej, ale to nie potrwa długo!” – Skomentowała Janet DeNeefe, założycielka i dyrektorka UFF.

Ubud-Food-Festival-2019-Spice-Up-The-World-Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Aceh-Martabak
Odmiana Martabak z regionu Aceh. Zdjęcie (c)Smaki Indonezji

Motyw „Spice Up the World” został wybrany w związku z wszechobecną globalizacją, która sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na nowe doznania i obce kultury. Nasze podniebienia i umysły zmieniają się, żądając nowych przygód, kuszone przez niezwykłe aromaty, urzekające międzykulturowe historie i ogniste smaki. Motyw przewodni potwierdza, że nadszedł czas, aby kuchnia indonezyjska wkroczyła na międzynarodową scenę kulinarną. Trudno nie zgodzić się ze słowami Janet: „Jedzenie to w końcu najłatwiejszy sposób na poznanie i dostęp do lokalnej kultury”

ZNAKOMICI SZEFOWIE KUCHNI – UBUD FOOD FESTIVAL 2019

UFF jest znany z tego, że gromadzi lokalnych bohaterów kulinarnych, aby współpracować z szefami kuchni z całego świata, zachęcając tym samym do wymiany międzykulturowej i tworzenia nowych ścieżek zawodowych. Szefowie kuchni pracujący na co dzień w Balijskich restauracjach oraz sam wzrost ilości autentycznych placówek, są świadectwem rosnącego zainteresowania indonezyjską kuchnią.

Uznany w 2018 roku za najlepszego szefa kuchni na Bali w konkursie „Best Eats”, Wayan Kresna Yasa, to główny szef kuchni w Kaum, Potato Head Beach Club. Stoi on na czele zespołu odpowiadającego za wprowadzenie kuchni indonezyjskiej na międzynarodową arenę kulinarną.

Ubud-Food-Festival-2019-Spice-Up-The-World-Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Petty-Elliot
Image Credit: Wirasathya Darmaja. Kitchen Stage: Modernizing Sambal. Kitchen Stage @ Indus

Swoją obecnością na festiwalu zaszczycą publiczność również Ibu Sisca Soewitomo (okrzyknieta ukochana królowa kuchni indonezyjskiej), gwiazda indonezyjskiej kuchni Petty Elliot (widoczna na zdjęciu powyżej), Ibu Murdjati Gardito, autorka ponad 60 książek o indonezyjskiej kulturze kulinarnej oraz wielu innych światowej sławy indonezyjskich i międzynarodowych szefów kuchni.

W tym roku wyjątkowe miejsce w programie festiwalu zajmie region Aceh (zachodnia Sumatra) oraz Ternate (Wyspy Moluku), o których będę pisać więcej w osobnych artykułach.

Jednym z ważniejszych wydarzeń, w którym wezmę udział jest specjalny lunch, podczas którego Janet (założycielka festiwalu), oraz Kris Syamsudin (założyciel inicjatywy eko-turystycznej w Ternate, Północne Maluku) będą serwować tradycyjne potrawy Ternate gotowane w bambusie. 

Od Aceh, przez Bali, po Ternate i Papuę, tegoroczny Ubud Food Festival wspaniale prezentuje regionalną różnorodność archipelagu.  Indonezja zasługuje na to, by wpisać się na stałe na listę kulinarnych miejsc na świecie wartych odwiedzenia, a ja będę dla Was relacjonować najciekawsze wydarzenia kuchni indonezyjskiej podczas festiwalu!

Ubud-Food-Festival-2019-Spice-Up-The-World-Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Aceh-Kawa
Image Credit: Wirasathya Darmaja. Special Event: Opening Night Party. Festival Hub.

WIĘCEJ INFORMACJI (http://www.ubudfoodfestival.com)

– Trzydniowy program odbywa się w dniach 26–28 kwietnia 2019 r i obejmuje zarówno bezpłatne jak i biletowane wydarzenia tj. pokazy gotowania prezentowane „na żywo” przez najlepszych kucharzy zagranicznych i Indonezyjskich, warsztaty i wycieczki kulinarne, pokazy filmów, występy muzyczne i dyskusje panelowe.

– Oprócz wyżej wymienionych, odbędą się liczne tzw. wydarzenia specjalne, zlokalizowane w różnych miejscach w Ubud.

– Ubud Food Festival jest inicjatywą non-profit, którego główna misja jest wsparcia i promocja różnorodnej turystyki kulinarnej w Indonezji.

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach poniżej!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *